top of page

 

Czym systemy molekularne różnią się od tradycyjnych filtrów?

 

Producenci tradycyjnych filtrów stosują w swoich produktach materiały filtrujące takie jak sznurki, ziemię okrzemkową, piasek czy węgiel. Głównym elementem systemu molekularnego jest system membranowy, w którym zastosowano półprzepuszczalne błony zatrzymujące mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Przechodzą tylko molekuły H2O i związki mineralne, natomiast woda zawierająca skoncentrowane zanieczyszczenia zostaje odprowadzona z systemu.

 

Kiedy powstały systemy molekularne?

 

Technologia była znana od wielu dziesięcioleci, ale dopiero w 1962 roku wprowadzono ją do szerszego użytku, kiedy rząd Stanów Zjednoczonych zbudował zakłady produkujące dziennie 3000 litrów wody dla potrzeb wojska. Od tamtego czasu powstało tysiące firm wykorzystujących metodę molekularną do uzdatniania wody do picia. Armia Stanów Zjednoczonych zakupiła ponad 8000 systemów membranowych na potrzeby operacji „Pustynna Burza” w 1991 roku. Na Bliskim Wschodzie technologia ta wykorzystywana jest do uzyskiwania słodkiej wody w miejscowościach pustynnych i nadmorskich pozbawionych naturalnych źródeł czystej wody.

 

 Czy system molekularny usuwa sól z wody?

 

Pierwotnie system ten został skonstruowany dla Marynarki Wojennej USA do uzyskiwania wody pitnej z wody morskiej, co było doskonałym pomysłem ze względu na jego niezawodność w walce” z solą. System molekularny nadaje się idealnie dla ludzi mających problemy z wysokim ciśnieniem, którym lekarze zalecili dietę o niskiej zawartości soli.

 

 Czy system molekularny usuwa bakterie i wirusy?

 

System membranowy usuwa wszystkie mikroorganizmy z wody, produkując wodę sterylnie czystą. Dzieje się tak ze względu na nieproporcjonalnie mniejsze od bakterii i wirusów otwory znajdujące się w półprzepuszczalnej błonie, z której zbudowana jest membrana.

 

 Czy woda otrzymana dzięki systemom molekularnym wpływa na smak napojów?

 

System molekularny usuwa z wody niewidoczne zanieczyszczenia mające negatywny wpływ na walory smakowe i zapachowe napojów. Czysta woda intensyfikuje smak i zapach soków, kawy, herbaty, przetworów z owoców i warzyw.

 

 Czy woda z systemu jest dobra dla dzieci?

 

Woda otrzymana w procesie molekularnym jest wyjątkowo wskazana dla dzieci. Nie tylko do przyrządzania pokarmów, ale również do kąpieli niemowląt i dzieci, których skóra – wrażliwa na chlor i chemikalia występujące w wodzie wodociągowej – może być narażona na podrażnienia i uczulenia będące początkiem poważnych chorób.

 

 Jakie inne korzyści wynikają ze stosowania systemu molekularnego?

 

Higiena osobista – chlorowana i zanieczyszczona woda jest przyczyną wielu problemów z cerą. Czysta woda pozwoli zachować naturalną barierę ochronną skóry, co zminimalizuje konieczność używania kosztownych kremów i kosmetyków. Zdrowie – picie dużych ilości czystej wody jest ogólnie zalecane przez lekarzy dla zachowania zdrowia i sił witalnych, natomiast dla osób ze skłonnościami do tworzenia się kamieni w nerkach i woreczku żółciowym jest po prostu wymagane. Woda osmotyczna jest też szczególnie polecana wszystkim ludziom z osłabionym systemem odpornościowym. Gospodarstwo domowe – stosując wodę z systemów molekularnych do urządzeń domowych np.: ekspresów do kawy, czajników, żelazek z nawilżaczem, itp. chronimy je przed osadzaniem się kamienia.

bottom of page